نقاب معماری

گاهنامه‌ای اینترنتی؛ دربارۀ معماری و بیشتر ...
...‌گاهنامۀ اینترنتی؛ دربارۀ معماری و بیشتر
نقل قول

تبلیغات
آخرین نظرات

برندۀ امسال معتبرترین جایزه معماری / پریتزکر 2016

جمعه, ۲۵ دی ۱۳۹۴

Alejandro Aravena.

-الیخاندرو آراونا ، در سایه طرح های شهرسازیش که در مقابله با مشکل جهانی مسکن است، برنده ی امسال مسابقه اعلام شد، داورهای جایزه ی پریتزکر نحوۀ پاسخگویی این معمار شیلی تبار با معماری را به عنوان کوششی هنری، در کنار جواب دادن به چالش های اقتصادی و ارتباطی امروزه را ستودند. الیخاندرو، چهل و یکمین برنده ی جایزه پریتزکر و اولین معمار شیلی تباری است که این جایزه را از آن خود کرده است. در سن 48 سالگی این معمار نمونه کارهای زیادی در بخش خصوصی، عمومی و آموزشی در شیلی، آمریکا، مکزیکو، چین و سوئیس دارد. ولی شاید چشم گیرترین کار او از طریق شرکت 'Do Tank' توانست 2500 ساختمان عمومی در میان قوانین شهری موجود برای ساخت خانه های عمومی که اثر گسترده ای بر روی خانواده های کم درآمد بر جای گذاشت.

- "الیخاندرو آراونا تجسم احیای جنبه اجتماعی تر یک معمار متعهد است. این ویژگی به خصوص در برخورد او با مشکل جهانی مسکن، و جنگیدن برای داشتن محیط شهری بهتر برای همه ی مردم کاملا نمایان است." -گفته ی داوران مسابقه در ستایش آراونا- " او درک عمیقی از معماری و مهندسی دارد. که در نوشتار؛ فعالیت و طرح های او مشخص است. امروزه نقش معمار برای پاسخ گویی به نیازهای اجتماعی بزرگتر و بشردوستانه به چالش کشیده شده است. و الیخاندرو آراونا به وضوح، سخاوتمندانه و کامل به این چالش جواب داده است. "

Monterrey Housing. Monterrey, Mexico 2010. Image © Ramiro Ramirez Arauco Vivero. Nuevo Horcones, Chile 2015. Image © ELEMENTAL

Constitución Cultural Center. Constitución, Chile 2014. Image © Felipe Diaz UC Innovation Center – Anacleto Angelini, San Joaquín Campus, Universidad Católica de Chile. Santiago, Chile 2014. Image © Nina Vidic

- برنده شدن شیگروبان در سال 2014 ، فری اوتو در 2015 و اکنون الیخاندرو آراونا در 2016، نشان دهنده ی تلاش بنیاد پریتزکر برای شناخت معمارهایی است که از مرزهای منظم معماری عبور کرده اند. معمارهایی که توانایی به اعمال نفوذ و تولید پاسخ، برای بزرگترین مشکلات زمانه را دارند.

Architecture School, Universidad Católica de Chile. Santiago, Chile 2004. Image © Martín Bravo

-جایزه پریتزکر 2016: دعوتی برای تمرکز بر مبانی

-برای سومین بار جایزه پریتزکر به معماری از جنوب قارۀ آمریکا تعلق گرفته است. قاره ای با شگفتی و پیچیدگی های خاص خودش، که هنوز هم مشکلات اقتصادی و سیاسی دارد که باعث میشود بیشتر مردمش زندگی حداقلی داشته باشند.

-اکنون، آمریکای جنوبی سکونتگاه بیش از 400 میلیون انسان است، حدود 6% از جمعیت جهان. که بیش از 80% جمعیتش در شهرها زندگی میکنند. این موضوع باعث کمبود شدید مسکن در منطقه شده است، و در نبود جواب مناسب برای این پاسخ به این پروسه شهرسازی، شهرها در حال اشباع شدن با ساختمان های نامناسب هستند، , ساختمان هایی که وقتی ساخته شدند، تغییر آن ها بسیار دشوار است. براساس آخرین آمار از  UN habitat ؛ در آمریکای لاتین و جزایر کاراییب اکنون 110.7 میلیون انسان درون زاغه ها زندگی میکنند و احتمال قوی بیشتر میشوند.

"برای جواب به رشد شهرها که از اکنون و تا سال 2030 اتفاق میافتد، ما باید توان ساخت، حتی در کشورهای در حال توسعه، 1 شهر برای 1 میلیون شهروند در هفته و در بهترین حالت برای هر ساختمان با 10 هزار دلار سرمایه را داشته باشیم."

در پارادوکس با مساله بالا، بیشتر معماران موجود در منطقه علاقه مند به افزایش چالش در معماری باشند. به همین دلیل برنده شدن جایزه به وسیله الیخاندرو آراونا میتواند زنگ بیدارباشی برای معماران و یک دعوت برای رو آوردن به خلوص و سادگی در معماری باشد. با تم مرکزگرای او برای مسابقه 2016 ونیز، از نمای جلوی ساختمان مشخص است که آراونا با قدرت توانسته این ایده را نشان دهد.

Bicentennial Children’s Park. Santiago, Chile 2012. Image © Cristobal Palma Mathematics School, Universidad Católica de Chile. Santiago, Chile 1999. Image © Tadeuz Jalocha Las Cruces Pilgrim Lookout Point. Jalisco, Mexico 2010. Image © Iwan Baan

Villa Verde Housing. Constitución, Chile 2013. Image © ELEMENTAL

-اگر این موضوع واقعیت دارد که معماری شیلی عالی است پس چرا اسکان اجتماعی اینقدر بی کیفیت است؟

این سوال از مهمانی شامی در دانشگاه کمبریج شروع شد، زمانی که لکوبلی پرسید "به نظر می آید معماری شیلی در موقعیت بسیار خوبی است، و توجه بین المللی زیادی به سمت خودش جلب کرد. اگر معماری شیلی به این خوبی است و این موضوع واقعیت دارد پس چرا اسکان های اجتماعی اینقدر بی کیفیت هستند؟

-برای اولین بار در تاریخ، جایزه پریتزکر به یک معمار شیلی تبار تعلق گرفته است. کشوری با 17.4 ملیون جمعیت، که چندین سال است به خاطر کارهای فوق العاده معمارانش در کانون توجه قرار دارد. همانگونه که چند ماه پیش در مقاله ای از Los Angles times، معماران شیلی جریان تاثیرگذاری بر روی معماری جهان را آغاز کرده اند. آنها از طریق چندین پروژه بی نقص، تنها با استفاده ای ساده از متریال، حساسیتشان در احترام نسبت به طبیعت و سایت را نشان می دهند.

-با اینکه این به رسمیت شناخته شدن برای معماران شیلی بسیار ارزشمند است، سوال بالا که توسط آندره لکوبلی طرح شده است، ما را بر می انگیزد تا به بحث درباره مسئله ای بسیار حایز اهمیت بپردازیم. و جواب این سوال در سخنرانی الیخاندرو آراونا در تد به خوبی پاسخ داده شده :

"هیچ چیز بدتر از دادن یک پاسخ درست به سوالی نادرست نیست!"

معماری به مثابه میانبری به برابری

"تیم ELEMENTAL در تمامی مراحل طراحی برای قشر کم درآمد شرکت میجوید؛ مذاکره با سیاست مدارها، وکیل ها، محقق ها، ساکنان، سازمان های محلی و شرکت های ساختمانی برای به دست آوردن بهترین جواب ممکن به نفع جامعه و ساکنین . . . این رویکرد مبتکرانه حوزۀ سنتی معماری را گسترده تر میکند. معمار را تبدیل به یک چهرۀ اجتماعی میکند. که هدفش پیدا کردن یک پاسخ جمعی برای ساخت محیط سکونت است." - از توضیحات داوران.

-جایزه پریتزکر اکنون به معماری داده شد که قابلیت خود را در ساخت معماری با کیفیت نشان داده است. که به وضوح اهمیت معمار (به تنهایی) را نمایش می دهد. آراونا به نگاه معمول به معماری را به چالش میکشد، برای او معمار؛ با کسی که تنها با طرح های عملکردگرایانه به خواسته های کارفرما پاسخ میدهد، فرق میکند. از زبان خودش :

"قدرت بخشیدن به شرایط موجود، به جای شکایت از کمبودها... برای فهم اینکه چه ابزارهایی برای طراحی نیاز است باید نیروهایی را که قدرت فردیت را بر قدرت جمع ارجح میداند را وارونه کنیم."

-به نظر میرسد این موضوع میتواند مشوقی برای معماران باشد، تا مسئولیتی را که به عهدۀ دیگران گذارده اند را به عهده بگیرند. جایزه معماری پریتزکر 2016 فرصتی مناسب برای تمرکز بر این موضوع است که "معماری میتواند مفهومی گسترده تر را معرفی کند، طراحی به عنوان ارزش افزوده ،نه به عنوان یک هزینۀ اضافی، معماری به عنوان میانبری برای تساوی"

Constitución Seaside Promenade. Constitución, Chile 2014. Image © Felipe Diaz St Edward’s University Dorms. Austin, Texas, USA 2008. Image © Cristobal Palma

Siamese Towers, San Joaquín Campus, Universidad Católica de Chile. Santiago, Chile 2005. Image © Cristobal Palma Parque Museo "Humano." Santiago, Chile 2014 - ongoing. Image © ELEMENTAL

در ادامه میتوانید ویدئوی سخنرانی الیخاندرو آراونا در زیر مشاهده کنید :  

-نظر شما درباره ی این برندۀ امسال این جایزه چیست؟ پروژه های او را چگونه ارزیابی میکنید؟ 

کانال رسمی "نقاب معماری" در تلگرام

نظرات (۱)

بسیار عالی
نمیشه ویدئو را دانلود کرد؟
نقاب معماری :
- از این لینک استفاده کنید : www.aparat.com/v/EKsnv . *در صفحه جدید برروی دانلود کلیک کنید.

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی